Darłowo kiedyś…
Darłowo kiedyś…
Na podstawie wykopalisk ustalono, że pierwsze ślady osadnictwa są już z VIII w. p.n.e. Jest taka teoria, że rzymscy kupcy podróżujący „Bursztynowym szlakiem” handlowali tu brązem, srebrem, złotem, szkłem, a nawet niewolnikami za cenny bursztyn. Między VIII a XIX w., osadnicy żyjący nad ujściem rzeki Wieprzy do Morza Bałtyckiego, zjednoczyli się i utworzyli gród o nazwie Dirlov. Liczba osadników rosła ze względu na korzystne gospodarczo miejsce osady – w pobliżu rzek Wieprzy i Grabowej. Gród powiększał się. Szlaki handlowe przyciągały ludność i liczebność grodu stale rosła. Sprawiło to, że już w XI w. Darłowo było ważnym ośrodkiem handlowym. Dalszy rozwój miasta zapewniło otrzymanie praw miejskich w 1312 r. z rak braci Święców: Jaśka, Piotra i Wawrzyńca. Miasto rozbudowywano z zachowaniem układu urbanistycznego. Do dnia dzisiejszego zachował się plac w kształcie prostokąta powstały w centrum grodu. Zmienione zostały tylko nazwy ulic.
W 1317 r. zachodniopomorski książę Warcisław IV objął władzę nad grodem portowym. Jego syn, Bogusław V, poruszony szybkością rozwoju miasta, wykupił od darłowianki Elżbiety Behr wyspę z młynem. Na terenie wyspy wzniesiono okazały zamek.
Ważny dla historii Darłowa był rok 1361. Wówczas Hanza – związek handlowy miast, nawiązał współpracę z portem w Darłowie (dzisiejsze Darłówko). Rozwój handlu spowodował rozszerzenie kontaktów. Kolejne osoby panujące w mieście sprawiały, że handel rozkwitał, a miasto coraz bardziej się rozwijało. Zadbali o to Eryk I Pomorski, księżna Zofia i następnie jej syn, Bogusław X.
Wiek XV i XVI nie był pomyślny dla Darłowa z powodu kataklizmów jakie dotknęły miasta. W 1497 r. miała miejsce powódź – olbrzymia fala całkowicie zalała miasto, porywając ze sobą cztery duże statki. Z kolei pożar, który wybuchł w 1624 roku spalił wiele budynków. W późniejszych latach były kolejne dwa pożary. Wszystko to spowodowało początek upadku miasta. Tragiczne w skutkach klęski powodziowe i pożarowe zakończyły się epidemią dżumy.
W XIX w. zaczęto ponownie odbudowywać port. Jeszcze przed rozpoczęciem II wojny światowej za panowania III Rzeszy, miasto miało własny poligon i stocznię. Właśnie w Darłowie testowano dwa największe działa świata pod nazwą Dora i Gustav. Nadzór nad nimi sprawował sam Adolf Hitler, przybywając kilkakrotnie z wizytacją.
Do Polski miasto Darłowo włączono w 1945 r. Przyjęto najpierw nazwę Dyrłów, a następnie Darłów. Miasto uzyskało połączenie komunikacyjne ze Szczecinem, Sławnem i Gdańskiem. Zaczęło wówczas funkcjonować jako nadmorski kurort i przyciągać turystów zdrowym klimatem.